Nezařazené

Bezpilotní létající taxík

První testovací let bezpilotního taxi se uskutečnil v loňském roce v Dubaji. Zařízení by mělo dle prognózy létat na základě navigace GPS a mělo by být schopno letu ve vzduchu po dobu až třiceti minut. Je již samozřejmě pamatováno na potenciální poruchu, a tak je vybaveno v podobě disponujících náhradních baterií, rotorů i padáků.

dron ve tmě

Tento dron, jenž bude létat bez pilota, vzešel od německé společnosti Volocopter. Nicméně aktuálně této společnosti na trhu konkuruje více jak deset dalších a velmi dobře financovaných evropských i amerických firem. Tyto firmy se snaží zaujmout a přijít s nabídkou inovativního dopravního prostředku, který by poté fungoval na principu coby hybrid elektromobilu a menšího letadla.

Spojené arabské emiráty chtějí být nápomocny Blízkému východu v rámci projevu coby technologická velmoc, která nemá žádné obavy z budoucnosti. Na rok 2021 dokonce je v plánu vyslání sondy na Mars a to coby první arabskou zemí. Například v Dubaji již od roku 2009 jezdí metro bez řidiče a v roce 2017 byl prezentován prototyp policejního robota. Ať žije technika a její velmi rychlý pokrok vpřed!

Design aneb jak vypadá první vznášející se taxi ve vzduchu?

Lehký letoun by měl být poháněn za pomoci třiceti šesti elektrických proudových motorů, které budou napojeny na dvanáct pohyblivých klapek. V rámci výkonu rychlosti taxi služby je předpokládáno tři sta kilometrů za hodinu.

Pokrok v podobě letadel na elektrický pohon

Zde je v rámci techniky vše ještě na samotném počátku. Nicméně práce je velmi intenzivní. Na samotném vývoji se podílí rovněž společnosti Airbus i Uber a také spousta dalších start-upů, jako je například firma Kitty Hawk, kterou tak podporuje Google.

Letadlo od německé společnosti se razantně liší v tom, že disponuje schopností přejít z režimu vznášení, jako letající dron, do běžného bezproblémového letu. Letouny budou bezpilotní, neboť důvodem je úspora zátěže i nákladů spojených s výdajem na výplaty zaměstnanců. Půjde vyloženě o autonomní stroje, které budou přivolány prostřednictvím internetu a to podobým systémem jako tomu je u společnosti Uber. Předností létajícího taxi je i jeho velmi nízká hlučnost, tudíž se nejedná o rušivý element pro okolí.

vrtule dronu

Dvoumístní taxi v oblacích nestačí…

Technika vládne světu. Po výrobě série dvoumístních proudových letadel start-up, bylo oznámeno, že se již vyvíjí létající taxík s kapacitou pro pět osob. Je avizováno, že křídlový letoun tak bude schopen uletět pět až šestkrát větší vzdálenost než dron. Dokonce jsou odhady, že výše uvedené taxi by mohlo zvládnout letecky trasu z Manhattanu na new yorské letiště JFK za pouhých pět minut.

Společnost Lilium

Jedná se o firmu, která byla založena roku 2015 a to čtyřmi absolventy technické univerzity v Mnichově. V plánu je pro rok 2019 otestování stroje již obsazeného lidmi. Poté by v průběhu následujících deseti let mělo dojít k uvedení na trh.

Mohlo by se vám také líbit...