Nezařazené

Minimalismus ve vašem bydlení

Minimalismus jako umělecký směr vznikl v 50. letech minulého století ve Spojených státech. Nejdříve se projevil v malířství a sochařství, kdy se umělci snažili oprostit od zbytečné zdobnosti a nadužívání doplňků. Později se rozšířil i do dalších uměleckých odvětví jako například do architektury, o které se budeme bavit dále.
vestavěná skříň.jpg
Svou pevnou pozici v architektuře si minimalismus vydobyl až v posledních letech. Klade důraz na okleštění zbytečně rušivých prvků v domácnosti, elegantní styl, optické zvětšení prostoru a především funkčnost.
Tento styl je vhodný hlavně pro lidi, kteří nejsou příliš nadšení z různých kýčovitých ozdob v domácnosti, deček, polštářků, obrázků nebo nejrůznějších sošek. Samozřejmě to neznamená, že se okamžitě musíte zbavit všeho výše vyjmenovaného. Málokdo žije ve stoprocentně minimalistickém bytě nebo domě, a zvláště pokud se jedná o rodinu s dětmi je takové bydlení obtížné a samozřejmě nepraktické.
tři okna u stolu.jpg
Přesto se můžete určitými prvky minimalismu inspirovat a okrášlit si tak třeba jen některé místnosti ve vaší domácnosti. Začít zařizovat v duchu minimalismu je nejvhodnější v místnosti, kde není příliš rušno a využíváte ji k jedné, nebo dvěma hlavním činnostem. Určitě proto není vhodný obývací pokoj, ale mnohem lepší je pracovna nebo ložnice.
Než se začnete bezhlavě zbavovat věcí tak, jak vám přijdou pod ruku, je třeba udělat si plán. V klidu si prohlédněte místnost, kterou chcete přeorganizovat. Začínejte od největších věcí jako je nábytek, stropní světlo a podobně a pokračujte až k těm nejmenším dekoracím. Pak si u každé položte následující otázky:
· Má to nějaké praktické využití?
· Líbí se mi to doopravdy?
· Nezabírá to víc prostoru, než si to zaslouží?
Už když si odpovíte na tyto tři naprosto základní otázky, může se váš pokoj provzdušnit, opticky zvětšit a celkově získat úplně nový a velmi moderní vzhled.
malý stolek.jpg
Hodně lidí považuje za překážku to, že potom neví, kam s věcmi, které se rozhodli vyřadit, nebo nahradit. Určitě je ale spousta možností:
· Charita
· Darovat přátelům a známým
· Prodat na internetu
· Uschovat na půdě nebo ve sklepě – v případě, že si myslíte, že pro věci ještě najdete v budoucnu využití.
Zapracovat prvky minimalismu do svého domova je určitě správným krokem k útulnému a modernímu bydlení.

Mohlo by se vám také líbit...