Hobby

Zeolit představuje optimální náhradu filtračního písku v bazénových filtrech

Je to velmi zvláštní minerál, jeho vnitřní struktura by se dala přirovnat k pórovité hmotě s rozsáhlým záchytným prostorem pro usazeniny a nečistoty. Pouhý jeden gram této hmoty má schopnost vnitřními póry pokrýt zhruba 30 čtverečních metrů filtrační plochy. Anebo, chcete-li, jediná kávová lžička minerálu pokryje filtrační plochu o rozměrech fotbalového hřiště.

filtace

Zeolit do filtrace ale není jen obyčejná pórovitá houba. Molekulární struktura obsahuje chemicky aktivní prvky, které reagují s nežádoucími látkami obsaženými ve vodě. Způsobují to vápníkové, sodíkové a hořčíkové ionty. Slučují se např. s amoniakem, jehož stopová množství jsou ve vodě přítomná poměrně běžně. Amoniak obsahuje např. lidský pot, i po důkladném sprchování se neodstraní z pokožky úplně, navíc se do vody vylučuje průběžně. Doslova pohromou by mohly být pro bazény bez filtrace malé děti, které se do bazénu spontánně vymočí.
Ionty výše jmenovaných minerálů reagují s amoniakem a s jinými látkami procesem iontové výměny a spolu se schopností zachytit mechanické nečistoty je tak aktivní látka Clinoptilolite doslova ideálním prostředkem pro úpravu vody.

voda v bazénu

Zpětný proces regenerace

Tento materiál je skutečně avantgardním filtračním médiem. Jeho životnost ve filtračních patronách je přibližně dva roky a poté jej lze tzv. regenerovat. Provádí se to zpětnou iontovou výměnou, a to velice jednoduše. Filtrační náplň se nechá působit přes noc v 10 % solném roztoku, tedy na 10 litrů vody 1 kg kuchyňské soli. Po 12 hodinách ionty sodíku ze soli jednoduše vytěsní zadržované amoniakové ionty, a pak stačí jen filtr propláchnout vodou a znovu nasadit do provozu.
Po zkušenostech z praktického využití lze říci, že filtr se zeolitovou náplní odstraní i ty nejjemnější částečky nečistot. Absorbce amoniaku z bazénové vody má významný dopad i na naše zdraví, chemickou reakcí chlóru a amoniaku totiž ve vodě vznikají chlor-aminy, které nepříjemně páchnou, způsobují vysychání pokožky, a pálení očí.

Mohlo by se vám také líbit...