Zaujala vás novodobá a nezávislá platidla, jakými se v posledních letech staly tolik skloňované kryptoměny? Pak možná uvažujete nad tím, že byste se také pustili do jejich těžby a stali se vlastníkem nového typu nezávislého a decentralizovaného platidla, které můžete využít k obchodním transakcím na celém světě.
Právě nepřítomnost jakékoli centrální autority, která by na digitální měnu nějak dozírala, je obrovskou výhodou elektronických platidel, která je odlišuje od tradičních peněz. Obchodní transakce prostřednictvím kryptoměn totiž nepodléhají žádnému centrálnímu schvalování, neprobíhají totiž skrze jeden centrální uzel typicky v podobě banky, ale bez prostředníků, přímo peer to peer mezi jednotlivými uživateli. Schvalování či potvrzování jednotlivých transakcí pak mají na starosti takzvaní těžaři, kteří poskytují výkon svého zařízení k ověřování jednotlivých převodů a zařazování transakcí do blockchainu, za což získávají provizi ve formě zvolených kryptoměn. Na ověřování těchto transakcí se tak může podílet naprosto každý, kdo vlastní vhodné zařízení v podobě asic mineru či gpu mineru a potřebný software k připojení do sítě. Díky tomu nelze transakce nijak falšovat, ani je kontrolovat.
Pokud o těžbě kryptoměn také uvažujete, je na místě se rozmyslet, který druh kryptoměny je pro vás nejvíce zajímavý. Kryptoměn již v dnešní době existuje poměrně velké množství a je z čeho vybírat. Rozhodnout se tak můžete v závislosti na povaze jednotlivých digitálních platidel, podle jejich aktuálního finančního ohodnocení v poměru k americkému dolaru, které ovšem může silně kolísat anebo také podle toho, jaké zařízení k těžbě dané kryptoměny potřebujete. V takovém případě se možná budete rozhodovat mezi těžbou nejznámější kryptoměny bitcoinu a těžbou etherů. Zatímco k těžbě bitcoinu potřebujete ideálně specializovaný a poměrně drahý asic miner, v případě ethereum těžby se obejdete jen s gpu minerem, což je výkonná grafická karta z PC. Jistě se vám budou hodit i praktické informace o tom, jak těžit ethereum co nejefektivněji.