Kultura

Různé pohledy na kulturu

Kultura je spojená s lidstvem již od počátku věků. Každý člověk vnímá kulturu různými pohledy. V širokém smyslu se jedná o prostředí v regionech, krajích či státech i kontinentech. I v Česku máme různé typy kulturního prostředí. Jiná kultura je v Praze, jiná v horách nebo na jižní Moravě. Souvisí to s odlišnou mluvou, stylem oblékání a zvyky. Kulturu si musíme udržovat, protože je součástí nás a bez jejího uchovávání by mohla časem zaniknout. Předávat ji z generace na generaci je důležité. Mnoho kulturních zvyků v regionech je udržováno a tyto tradice se stávají oblíbenými výletními cíli turistů ze všech koutů naší země. Pokud jsme z Vysočiny, rádi si užijeme krojované hody na Pálavě nebo jízdu králů na Slovácku.

Světová kultura

V úzkém smyslu se kultura prolíná životem každého z nás. Setkáváme se s nimi všichni během běžného života, i když má pro každého jiný význam. Pro děti začíná kultura četbou. Pokud rodiče čtou dětem před spaním pohádky, dělají to nejlepší, co mohou. Nejen, že je seznamují s kulturou, ale také rozvíjí jejich fantazii a představivost. Kulturou rozumíme také umění. Nemusí se jednou o vrcholová díla malířů a sochařů, jedná se o každý obrázek, který namalujeme a s radostí si ho uchováme. Hlavní je náš pocit, který máme při jeho tvorbě. Kulturní zážitky baví většinu z nás. Kino je radostí pro malé i velké.

Kultura - četba

Pokud máme rádi pohádky a filmy, je pro nás návštěva kina ideálním kulturním zážitkem. Kulturou rozumíme také divadlo a muzikály. Hezky se obléci a jít do divadla na představení svých oblíbených hereckých osobností, je oblíbená činnost mnoha osob. Koncerty, festivaly, historické a městské slavnosti jsou tradiční letní zábavou nejen mladých lidí. Užijí si ji také celé rodiny nebo starší ročníky, důležitá je pouze láska k hudbě. Kultura patří k našemu životu už jen proto, abychom se nenudili, ale trávili svůj volný čas smysluplně.

Mohlo by se vám také líbit...