Hobby

Aminokyselina L-tryptofan


Co si pod tajemným názvem L-tryptofan představit? Po chemické stránce se jedná o kyselinu 2-amino-3 propanovou řadící se mezi esenciální aminokyseliny, které si naše tělo neumí samo vytvořit a musí je tedy přijímat z protravy. Po lidské stránce se jedná o látku dodávající lidskému tělu stabilitu psychiky, přináší dobrou náladu a pomáhá při poruchách spánku.radující se dítě
Jedná se o životně nezbytnou látku pro tělo, není proto divu, že je k dostání také jako doplněk stravy. V krevním oběhu se tato látka změní na serotonin, který je důležitou aktivní látkou, která přenáší nervové vzruchy v nervovém systému. Díky tomu se podílí na ovlivňování nálady a vlastně psychického stavu vůbec. Pokud jí má organismus nedostatek, působí to na člověka velmi negativně – často mění nálady, je v depresi, podrážděný, trpí poruchamy spánku a může ho také často bolet hlava. Při dlouhodobé absenci to pak může vést ke vzniku závažných psychických poruch, kterými je například schizofrenie nebo maniodepresivní psychóza.
L-tryptofan se používá při poruchách spánku, při léčbě určitých psychických problémů (úzkost, strach, deprese), při léčbě migrén, pomáhá při procesu odvykání kouření či pití alkoholu, tiší nutkání se přejídat. Dále pozitivně působí na metabolismus tuků a cukrů a činnost srdce, s tím potažmo spojenou regulaci vysokého tlaku.smajlíci - obrázky
Při požívání této látky je nutné dbát na dodržení předepsaného množství. Bylo totiž dokázáno, že předávkování může vést k poškození jater či způsobit rakovinu žlučníku a tlustého střeva. Vyhnout by se mu také měli lidé trpící dysfunkcemi jater či ledvin.
A v jaké stravě je obsažena? V banánech, spirulině, mořských řasách, sezamových semínkách, mandlích či kešu oříškách. Pokud běžná strava nezajistí dostatek této potřebné aminokyseliny, je nutné ji doplňovat pomocí doplňků stravy, které jsou dnes již běžně dostupné.

Mohlo by se vám také líbit...