IT

Chytré technologie

Možná zní ten výraz divně, ale skutečně jde o stroj. Jen nevykonává těžkou fyzickou práci, ale je to spíše takový intelektuál. Jeho práce, ať je jakákoli, je v podstatě jen vypínat a zapínat. Ano, pozná jen nuly a jedničky čili, vypnuto a zapnuto. Nic jiného neumí.

Skvělá věc je to, že právě ohromné množství těchto čísel dá dohromady nějaký program, hru, nebo cokoli jiného. Obrovské množství tranzistorů umístěných do jednoho celku, zvaného procesor, dokáže vypočítat složité matematické operace, stejně jako třeba přehrát film. Ano, i to jsou jen jedničky a nuly.

procesor na desce

Když už jsme zmínili ten procesor, tak to je vlastně srdce všech informačních technologií. Když otevřete počítač, většinou jej poznáte podle toho, že je to takový čtvercovitý ježek. V něm se odehrává vše, co je důležité.

Jistě jste se již setkali s výrazem frekvence procesoru. A tak také víte, že čím vyšší, tím je počítač lepší. Je to dáno tím, že dokáže zpracovávat více dat. A proto bude také dražší.

S těmito věcmi se asi běžně nesetkáte. Pouze při koupi nového stroje bude tento parametr velmi důležitý. Jako základ je jen třeba vědět, že na běžnou činnost, jako psaní dopisů, kancelářské činnosti a poslechu hudby postačí slabší procesor, který to vše v pohodě zvládne. Ale pozor, pokud se chcete dívat na filmy ve vysokém rozlišení, nebo hrát dokonce nejnovější hry, budete muset sáhnout pro procesor nejnovější, a tedy i drobátko dražší.

procesor AMD

Srdce počítače má samozřejmě spoustu dalších pomocníků, dalších věcí, které musí odborník znát. Pro běžného člověka nejsou věci jako například jádra, vlákna, socket, TDP nebo cache až tak moc důležité.

Jako dva nej zástupci, se kterými se setkáte jakožto značkou, jsou Intel a AMD. Ten druhý chvíli zaostával, ale nyní nastoupil s novinkami a drží s Intelem krok. Který je lepší? Tak to je na dalších asi sto až dva miliony článků.

Mohlo by se vám také líbit...